Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) i BULATSA, Bułgarski Urząd Żeglugi Powietrznej, zgodziły się opracować i wdrożyć bułgarską Narodową Strategię Przestrzeni Powietrznej.
BULATSA i IATA wzmocnią dotychczasową współpracę w ramach inicjatywy, której celem jest dostarczanie korzyści turystom, przy jednoczesnym wspieraniu krajowego wzrostu gospodarczego i konkurencyjności bułgarskiego sektora lotniczego.
Zapotrzebowanie pasażerów na transport lotniczy w Bułgarii według założeń podwoi się w ciągu następnych dwóch dziesięcioleci. Obsługa tego popytu, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa, a także zarządzaniu kosztami, emisjami CO2 i opóźnieniami, wymaga od Bułgarii dalszej modernizacji swojej przestrzeni powietrznej i sieci zarządzania ruchem lotniczym (ATM). Udana modernizacja przestrzeni powietrznej przyniesie znaczące korzyści, generując dodatkowe 628 milionów euro w rocznym PKB i 11 300 miejsc pracy rocznie do 2035 roku.
BULATSA i IATA zobowiązały się współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami przy realizacji i wdrażaniu Strategii Przestrzeni Powietrznej w celu wspierania inicjatywy jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (SES). Główne aspekty strategii obejmują przywództwo i podejście oparte na współpracy zainteresowanych stron, zarządzanie przestrzenią powietrzną i modernizację techniczną systemu ATM.
– Bułgaria zajmuje coraz ważniejszą pozycję w europejskiej przestrzeni powietrznej, ponieważ ruch w kierunku wschód-zachód w nadchodzących latach będzie się dynamicznie rozwijał. Sama Bułgaria jest szybko rozwijającą się gospodarką, która będzie musiała zmierzyć się ze znaczącym wzrostem liczby pasażerów. Zapewnienie zoptymalizowanej przestrzeni powietrznej jest korzystne nie tylko dla Bułgarii, ale dla całej Europy. Mamy nadzieję, że modernizacja przestrzeni powietrznej zakończyła się sukcesem – powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny i dyrektor generalny IATA.
Bułgarska Narodowa Strategia Przestrzeni Powietrznej będzie obejmować:
– Wzmocnienie koordynacji w celu zwiększenia wydajności ścieżek lotu; – Optymalizację przestrzeni powietrznej na poziomie regionalnym, jak również między regionami; – Zwiększenie pojemności systemu ruchu lotniczego przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa; – Poprawę punktualności lotów; – Lepszą wymianę informacji w europejskiej sieci transportu lotniczego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.